Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа падна пред седмата носителка во Италија

Објавено

на

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа немаше време за одмор по одличниот настап на фјучерсот во Олумуц (Чешка), па така денеска мораше да одговори на новиот предизвик на силниот турнир што се одржува во Корденонс (Италија).

Македонката уште на стартот мораше да се соочи со една од носителките или во случајот тоа беше Катарина Герлах (Германија) која беше поставена за седми фаворит на турнирот што се игра на земјена подлога за вредност од 60.000 долари.

Два ипол часа траеше борбата меѓу Лина и Катарина, а како подобра од истата излезе Германката која славеше со 2-1 во сетови.

Герлах беше супериорна во првата „рунда“ која ја реализираше со 6-2, потоа тетовката возврати со 6-4 за да во решавачкиот трет сет видиме три брејка за конечни 6-3 и пласман на германската тенисерка во осминафиналето.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни