Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа обезбеди полуфинале во дубл на турнирот во Загреб

Објавено

на

Лина Ѓорческа оствари победа во игра на двојки на ИТФ турнирот во Загреб и се пласираше во полуфиналето на турнирот со награден фонд од 60.000 долари.

Најдобрата македонска тенисерка на овој турнир игра дубл заедно со Русинката Ирина Хромачева, а денеска тие го добиле четвртфиналниот дуел со хрватската двојка Тара Вурт/Луција Чириќ Багариќ.

Третите носителки ги добиле двата одиграни сета со 6:3 и 6:4 за 76. минути и веќе можат да размислуваат за новиот предизвик.

Противнички на Ѓорческа и Хромачева во полуфиналето ќе биде победникот во четвртфиналето меѓу Гамара Мартинс/Шиманович и Кнол/Мицу.

Лина на овој турнир настапува само во дубл конкуренција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни