Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа немаше сили за изненадување против шестата носителка во Марибор

Објавено

на

Лина Ѓорческа не го мина првото коло на силниот ИТФ фјучерс што се игра во Марибор на тврда подлога за вредност од 40.000 долари.

Најдобрата македонска тенисерка уште на самиот старт доби тежок предизвик, соочување со шестата носителка Анастасија Тихонова од Русија која славеше со 2-0 во сетови на теренит број пет. Првиот сет мина во апсолутна доминација на Русинката (6-1), вториот пак донесе далеку позрамнета игра, поголема борба во која Тихонова најде начин со 7-5 да го затвори мечот по точна 1 час и 26 минути игра.

Ѓорческа претходно беше елиминирана и во игра на двојки што значи дека го заврши настапот на овој турнир.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни