Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа напредуваше на ВТА листата, Швјонтек и понатаму е број еден

Објавено

на

Најквалитетната македонска тенисерка, Лина Ѓорческа забележа напредок во поединечна конкуренција на најновата ВТА листа.

Ѓорческа има 270 бодови што во случајот беше доволно за скок од 8 позиции што во моментов ја прави 252 рекет на светот. Кога се во прашање македонските тенисерки ранкинг има уште Магдалена Стоилковска која го зазема 1325 место (нема промени).

Во двојки пак тетовката има минус од 28 позиции (450 место), а 6 чекори наназад направи и Александра Симева (1275).

На врвот немаше промени, Швјонтек е број еден пред Сабаленка и Пегула.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни