Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа ќе игра полуфинале во Талин

Објавено

на

фото: https://www.facebook.com/ItsCup2013

Лина Ѓорческа ја продолжи позитивната серија во Естонија и денеска си го потврди пласманот во финалето на фјучрсот во Талин.

Најдобрата македонска тенисерка славеше над Дебора Киеза од Италија, приведувајќи го исрпувачкиот меч во своја полза и триумфирајќи со 2:1 во сетови.

Лина го доби првиот сет со 6:3, во вториот возврати ривалката, за Ѓорческа да стави точка на мечот со резултат 6:4 во третиот решавачки сет.

Во полуфиналето ривалка на Македонката ќе и биде турската тенисерка Зејнеп Сомнез.

Сомнез денеска ја изненади првата носителка од Холандија, а во второто полуфинале се најде нејзината сонародничка Ченгиз, која за ривалка ја има Викмајер од Белгија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни