Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа ја забележа првата победа во новата фаза во Белград

Објавено

на

blank

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа ја забележа првата победа во новата фаза на Отвореното првенство на Источна Европа кое е во организација на академија Типсаревиќ.

Ѓорческа во третата средба од групата Ф славеше над Тијана Сретеновиќ од Србија со 2-0 во сетови со 6-3 и 6-2. Тетовката во двата сета успеа да ја надмудри, надигра Сретеновиќ и по нешто повеќе од еден час да го затвори овој меч

Да потсетиме Ѓорческа во овој дел од турнирот (групата Ф) претходно загуби од Изабела Шиникова (2-1) и Ивана Јоровиќ (2-0).

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни