Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа и одржа лекција на првата носителка на турнирот во Чешка

Објавено

на

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа и одржа вистинска лекција на првата носителка Пана Удвари на ИТФ фјучерсот во Чешка.

Унгарката важеше за фаворит на хартија, но на теренот Македонската беше многу подобра, поконкретна, пофокусирана и со 6-2 и 7-5 обезбеди пласман во четвртфиналето на турнирот што се игра на земјена подлога за награден фонд од 60.000 долари.

За да стигне до полуфиналето Ѓорческа ќе мора да го надигра домашниот претставник, десеттата носителка Јесика Малечкова која до најдобрите осум стигна без загубен сет (исто како и Лина).

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни