Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа без одговор за Стефанини во Франција

Објавено

на

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа претрпе пораз од Лукреција Стефанини во првото коло во поединечна конкуренција на ИТФ фјучерсот во Калви (Франција) што се игра на тврда подлога за вредност од 25.000 американски долари.

Лина не успеа да ја повтори партијата од пред неколку денови кога на турнирот во Белинцона ја совлада Стефанини, односно Италијанката денеска се прикажа во подобро издание и со 6-1 и 6-3 обезбеди место во втората рунда.

Сега за Ѓорческа останува настапот во двојки каде заедно со Амандин Ес се први носителки и веќе дојдоа до четвртфиналето.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни