Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ загуби сет, но обезбеди осминафинале на Вимблдон

Објавено

на

foto: x.com/atptour

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ ја доби пресметката со Алексеј Попирин и се пласираше во осминафиналето на Вимблдон.

Ѓоковиќ и на оваа средба загуби сет, но она што е најважно дојде до посакуваната цел, победа (3-1) и место во наредната фаза во која го чека најтешкиот предизвик на досегашниот дел од турнирот, соочување со незгодниот Холгер Руне.

Попирин тргне добро во вечерашниот меч и со 6-1 поведе со 1-0 во сетови. Фаворитот не ги повтори грешките во продолжението, па со 6-3 и 6-4 го сврти резултатот за да во четвртата рунда решавачки биде тај-брејкот кој Србинот го реализише со 7-3.

Место меѓу 16 најдобри во Лондон обезбедија Данил Медведев и Тејлор Фриц.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни