Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ верува во победа над Надал: Секогаш има тензија, овој меч е поразличен од другите

Објавено

на

Новак Ѓоковиќ со моќен крик го прослави пласманот во полуфиналето на Ролан Гарос, рунда во која ќе ги одмери силите со својот вечен ривал и долгогодишен соперник на терените, Рафаел Надал.

Шпанскиот тенисер му одржа тениска лекција на Србинот во минатогодишното финале на „Филип Шатрие“, па повеќе од јасно е дека Ноле има огромни мотиви за реванш, што може лесно да се заклучи и од неговата прва изјава по победата над Беретини од 3:1 во сетови.

– За мене, мечот против Рафа не е само меч плус во кариерата и на еден турнир. Откако се одржа ждрепката, сите зборуваа за овој меч и еве и двајцата ги остваривме очекувањата и стигнавме до полуфиналето. Ова не е обичен меч плус, бидејќи Надал е најголемиот ривал во мојата кариера, а да се победи тука во Париз е најтешкиот предизвик кој може да го имате во тенисот.

– Секогаш има тензија плус на овие мечеви, вибрациите кога излегуваме на теренот се поразлични од другите мечеви. Ривалството со Рафа и со Рожер направи да пораснам како играч и никогаш не сум го криел тоа.

– Тука во Париз го имаме победено само јас и Содерлинг. Секако дека верувам дека можам да го победам овојпат, затоа сум тука. Моето ниво на тенис е одлично во последните четири седмици и верувам дека можам да го победам, – изјави Ѓоковиќ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни