Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ: Плачев по првата моја победа

Објавено

на

Српскиот ас, Новак Ѓоковиќ во својот последен разговор со своите колеги проговори за интересни теми, ситуации низ кои минал во досегашната кариера, па така меѓу другото го издвои најтешкиот меч кој му бил против Рафаел Надал во Мелбурн, но воедно се отвори и за самите свои почетоци и првиот натпревар.

Ѓоковиќ го посочи најтешкиот меч во кариерата: Тоа повеќе нема да се повтори (ВИДЕО)

-На првиот турнир на кој официјално учествував, имав осум години, а првиот меч го добив 10: 8 во тај-брејк. Бев пресреќен, ама исто и преморен. Мајка ми беше тука и кога ме прегрна почнав да плачам, -истакна Ѓоковиќ кој тоа го направил и во следниот меч кога загубил против Виктор Троицки.

Првиот светски тенисер говореше и за храната и како истата ја променил низ текот на годините.

-Јас пораснав сосема поинаку. Јадев месо три пати на ден, секој ден, па тоа го променив. Ми се допаѓа сега како се хранам, -рече Ноле.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни