Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ и Надал можат да се сретнат во четвртфиналето на Ролан Гарос

Објавено

на

Пред нас е вториот грен слем за оваа календарска година Ролан Гарос на кој оние најквалитетните, најдобрите го дознаа патот што ги очекува во обидот да дојдат до титула.

Новак Ѓоковиќ како прв светки рекет во првата рунда за ривал ќе го има Јошихито Нишиока од Јапонија, додека пак крајот на оваа земјена подлога Рафаел Надал ќе излезе на мегдан со Џордан Томпсон.

Ако нема некое изненадување, односно Ноле и Рафа ги минат нивните пречки тогаш во четвртфиналето ќе видиме нивна битка во Париз. Како можни четвртфинални парови се уште Зверев-Алкарас, Циципас-Руд и Медведев-Рубљов. Интересно е тоа што во истиот дел во ждребот каде што се Ѓоковиќ и Надал е и талентираниот Алкарас што значи дека само за еден од нив може да има место во големото финале.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни