Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ дозна што го чека на патот до златниот медал во Токио (ФОТО)

Објавено

на

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ ги дозна ривалите на патот до неговиот сон, а тоа е златен медал на Олимписките Игри во Токио.

Новак досега никогаш не бил шампион, најдобар на еден ваков настан и неговата цел е тоа да го направи и со тоа да остане во игра за златниот слем. Српскиот ас на почетокот во Јапонија ќе се соочи со 139-тенисер на АТП листата, Уго Делиен од Боливија.

Досега овие двајца се немаат сретнато, победникот од овој дуел иде на мегдан со подобриот од мечот меѓу Штруф од Германија и Монтеиро во Бразил.

Ако Ноле го потврди статусот на фаворит тогаш во третата рунда би можел да игра со Давидович Фокина или Џон Милман за да потоа во завршницата, четвртфиналето, полуфиналето би можел да се соочи со Рубљов, Зверев или Хуркач.

На другата страна на ждрепката се Медведев и Циципас, првиот на стартот ќе се соочи со Бублик, вториот со ветеранот Колшрајбер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни