Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ доби ривали по мерка на стартот, Алкарас противник само во финале

Објавено

на

foto: x.com/Wimbledon

Карлос Алкарас ќе ја брани титулата на Вимблдон, но тоа дефинитивно нема да биде лесна мисија затоа што конкуренција е одлична, а во прв план дефинитивно се Јаник Синер и Новак Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ како најтрофеен играч на грен слем сцената дефинитивно предизвикува најголемо внимание, па така тој својот пат на турнирот во Лондон ќе го започне против Коприве. Потоа во втората рунда би играл со Ферли или Моро Канас за да ако победи потенцијално би се надигрувал со Ечевери или Попирин.

Потоа следувата позначајни, поквалитетни ривали, ама под услов се да оди според планот.

Алкарас одбраната на пехарот ќе го започне против Лајал, додека Синер како прв светски рекет ќе тргне со дуел против Хафман.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни