Поврзете се со нас

Германија

Германски тренер доби едногодишна суспензија поради користење лажен ковид сертификат

Објавено

на

Фото: twitter.com/werderbremen

Германската фудбалска федерација му изрече едногодишна суспензија на поранешниот тренер на Вердер Бремен, Маркус Анфанг.

Причината за ваквата ригорозна казна е користењето лажен ковид сертификат од страна на Анфанг во периодот додека беше тренер, функција која ја напушти во ноември откако беше отворена истрага за случајот.

Анфанг првично демантираше дека користел лажен сертификат, за подоцна тој и неговиот помошник да признаат дека набавиле ваков документ за да немаат проблеми со протоколите одредени од федерацијата.

Покрај принудната пауза, Анфанг ќе треба да плати и 20.000 евра, додека неговиот асистент Флоријан Јунге добил 10-месечна суспензија и казна од 3.000 евра.

Федерацијата потврди дека поради признанието на тренерите, дел од нивните суспензии ќе бидат претворени во условна казна.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни