Поврзете се со нас

Европски првенства

Германките немаа сили за подвиг во „Борис Трајковски“, Франција и Црна Гора во полуфиналето

Објавено

на

Foto:twitter.com/EHFEURO

Франција и натаму покажува дека е главен фаворит за титулата на Европското првенство и продолжува со стопроценетен ефект на турнирот, а последната победа ја оствари вечерва во Скопје.

Македонската публика можеше да го гледа тимот кој е претендент за највисок пласман на континенталниот турнир, но победата на „триколорите“ одреди два нови сигурни патници во полуфиналето.

Покрај Франција, таму сега сигурно е и селекцијата на Црна Гора, која со вечерашниот резултат и официјално се пласираше меѓу четирите најдобри селекции.

Германките немаа сили да и парираат на моќната Франција и цел меч беа во подредена улога, па оттаму и не чуди конечниот резултат кој гласи 29:21.

Според претпоставките, Франција во полуфиналето би требало да налета на Данска, додека Црна Гора ќе има доста тешка задача против лидерот во другата група, селекцијата на Норвешка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни