Поврзете се со нас

Европски првенства

Германија се помачи со Белорусија, но ја запиша воведната победа на Европското првенство

Објавено

на

Репрезентацијата на Германија наиде на жилав противник во првиот натпревар од Европското првенство кое се одржува во Унгарија и Слованчка.

„Панцирите“потешко од очекувањата, со 33:29 славеа против незгодната Белорусија која не се предаде без борба на овој натпревар.

Белорусите на самиот старт ги намачија своите противници и веќе во првата половина од првото полувреме поведоа со високи пет гола позитива (7:2).

До крајот на полувремето Германија се стабилизираше, ја намали негативата, па на пауза се замина со еден гол предност за Белорусија (18:17).

Во вториот дел, по воведните минути следуваше „експлозија“ на Германците ко во 41. минута вече имаа стабилно водство од четири гола разлика (25:21).

До крајот на средбата Белорусија не успеа да ја анулира оваа предност на Германија, па на крај „панцирите“ славеа заслужена победа.

Најефикасни поединци кај победничкиот тим беа Каи Хефнер и Марсел Шилер кои запишаа по осум погодоци, додека кај Белорусија одличен натпревар одиграа Никита Вајлупов и Владислав Кулеш кои запишаа по седум погодоци.

фото: EHF EURO

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни