Поврзете се со нас

Свет

Германците шокирани од Дончиќ: Играше карти, пиеше кока кола и пушеше цигари

Објавено

на

Германската јавност беше позитивно изненадена од својата кошаркарска репрезентација која ја преслуша Словенија со 90-71 во квалификациите за Светското првенство.

Германците ги загубија првите десет минути, но потоа блескаа со тоа што најголемата разлика, предност ја направија во третиот дел кој го реализираа со 28-15. Освен тоа што се радуваат јавноста во оваа земја е изненадена од однесувањето на најголемата словенечка ѕвезда, Лука Дончиќ и тоа што тој правел вечерва пред натпреварот.

-Дончиќ, најдобриот играч на Словенците кои престојуваа во истиот хотел со Германците, вечерта пред натпреварот ја мина прилично опуштено. Седеше подалеку од гужвата, играше карти, пиеше кока-кола и пушеше цигари.

-Во натпреварот пак 23-годишниот игра, кој е еден од клучните НБА играчи во тимот на Далас Маверикс, набрзо ја загуби радоста. Затоа што покрај Вајлер-Баб кој веќе се прослави како одбранбен специјалист на Евролигата, неколку пати го нападна и Франц Вагнер, -се вели во текстот на „sueddeutsche.de“.

Пред Словенија сега е настапот на ЕП на кое Дончиќ, Драгиќ и компанија важат за први фаворити за пехарот.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни