Поврзете се со нас

Репрезентација

Германците го одредија стадионот на кој ќе ја пречекаат Македонија во квалификациите за СП

Објавено

на

blank

Германската фудбалска федерација денеска откри на кој стадион Германците ќе ги одиграат првите средби од квалификациите за Светското првенство во Катар.

Изборот падна на Дуизбург, што значи дека Германија ќе ја пречека Македонија токму во овој град, кој во моментов нема претставник во првата Бундеслига, но затоа има долга фудбалска традиција.

Дуизбург ќе биде локацијата каде Германците ќе го одиграат првиот квалификациски меч во 2021 година и тоа против Исланд на 25 март, за шест дена подоцна да ја пречекаат македонската селекција.

Меѓу овие два натпревара, Германија гостува во Букурешт, каде за противник ќе ја има репрезентацијата на Романија.

Германците решија да го минимизираат движењето на репрезентативците поради коронавирусот, па затоа третпат еден град ќе биде домаќин на две средби во една недела.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни