Поврзете се со нас

Македонија

Гедбан со емотивно „писмо“ ја затвори приказната со Вардар (ФОТО)

Објавено

на

Калифа Гедбан од наредната сезона нема да го гледаме во дресот на Вардар, но африканскиот голман никогаш нема да го заборави периодот минат во таборот на „црвено-црните“ и тоа може да се заклучи по емотивното „писмо“ кое го објави на социјалните мрежи.

-Денес сакам да изразам благодарност за двете минати години во Вардар, ми се оствари сонот да бидам дел од овој голем тим заедно со најдобрите играчи на светот. Триумфот во Лигата на шампионите, СЕХА-лигата и македонската лига се најголемиот успех во мојата кариера, а тие спомени никогаш нема никогаш да ги заборавам. Ти благодарам Вардар што ми даде шанса да го развеам знамето на мојата држава на најголемата ракометна сцена и што го постигнав невозможното.

-Голема благодарност до сите мои соиграчи кои беа покрај мене покрај мене и ме пречекаа и ме натераа да се чувствувам како дома особено до легендата Столе Стоилов без кој Вардар не може да се замисли. Капитен и лидер, одличен пријател, исто така голема благодарност до навивачите кои ме пречекаа и беше прекрасно цело време, без нив Вардар немаше  да го постигне овој успех бидејќи тие предизвикуваа страв кај секој тим кој ќе влезеше во салата, секогаш навиваа и не туркаа дури и во најлошите моменти.

-Ти благодарам Вардар, ти благодарам Македонија, -напиша Гедбан.

View this post on Instagram

Today i want to express my gratitude and appreciation for past two years in @VardarRK , it was dream come true to be part of this great team alongside the best players of the world, Winning the Champions league and Seha league and Macedonian League was highlight of my life, a memory that will never forget. Thank you Vardar for giving me chance to flight the Flag of my country in the most biggest stage in handball and achieving the impossible. Big thanks to all my teammates who was beside me alongside and welcomed me and made me feel home, Speacialy the Legend @sstole555 who you can't mention Vardar without putting his name in the front. Captain and leader and great friend, also big thanks to the fans that welcomed me and was wonderful all this time, without them Vardar couldn't achieve this success as they put fear in every team enter the hall and they always chearing and pushing even in the worst moments. Big thanks also to @abskysportsagency and @nazihajlani for been there all the way from beggining to the end of my journey. Thank you Vardar and thank you Macedonia.

A post shared by khalifa_Ghedbane (@khalifa_ghedbane22) on

Алжирецот од 2018 до оваа година беше дел од Вардар, во новата сезона ќе го чува голот на Адемар Леон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни