Поврзете се со нас

Италија

Гатузо со критики за Гранада: Ако вака одигра италијанска екипа…

Објавено

на

blank

Наполи ја победи Гранада во реваншот, но не успеа да обезбеди пласман во осминафиналето на Лига Европа.

Италијанскиот состав сега ќе се концентрира само на обврските во Серија А, а тренерот Џенаро Гатузо бил лут на гостите од Шпанија поради нивниот начин на игра во Неапол.

– Денеска примивме апсурден гол, истовремено може да бидеме горди, но и да жалиме за елиминацијата.

– Не добивме ниту респект од противникот, ако италијански тим играше како Гранада денеска, следниот ден ќе беше растргнат од медиумите во цел свет. Во првото полувреме ефективно дали се одиграа 16-17 минути, за второто полувреме не сакам ни да зборувам.

– Мора да бидеме самоуверени, а кога ќе имаме повеќе фудбалери на располагање, можеме се уште да се бориме за четвртото место во првенството, – изјавил Гатузо, чија екипа има 13 бодови и натпревар помалку од лидерот Интер во италијанскиот шампионат.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни