Поврзете се со нас

Франција

Галтие му одговори на Мбапе: Анализата му е коректна, но…..

Објавено

на

Foto:twitter.com/PSG_inside

Килијан Мбапе порача дека има поголема слобода во француската фудбалска репрезентација и дека тој стил на игра повеќе одговара на неговите карактеристики, изјава која експресно предизвика лавина од реакции во јавноста, која сега побара одговори и од тренерот на ПСЖ.

Кристоф Галтие денеска се соочи со француските новинари во пресрет на возбудувањата кои следат во Лига 1, па иако нагласи дека анализата која ја направи Мбапе е коректна, сепак не се согласува околу слободата во играта.

– Неговата анализа околу позицијата беше коректна. Точно е дека не игра исто за ПСЖ и за репрезентацијата. Во дискусијата која ја водевме за време на пресезоната со претседателот и директорот Кампос, воочивме како сакаме да изгледа структурата на нашиот напад. Бевме убедени дека ни треба и четврти играч со различни карактеристики, но за жал, тој четврти играч не дојде.

– Килијан има на кого да се потпре како пивот во репрезентацијата, таму игра Жиру. Ние имаме поинаков стил на игра, имаме други профили на играчи.

– Што се однесува до слободата во игра, не верувам дека има помалку слобода кај нас. Со Жиру во Франција има играч кој му отвора простор по страна, тука во ПСЖ немаме таков профил. Но, ги имаме Лео и Нејмар и доволно се интелигентни за да се пронајдат меѓусебно во поинаков вид акции, – вели Галтие.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни