Поврзете се со нас

Репрезентација

Фудбалската селекција добива нов натурализиран фудбалер: Ерера најави дека ќе игра за Македонија

Објавено

на

blank

Поранешниот фудбалер на Работнички, а сегашен стандарден играч на МТК од Будимпешта, Себастијан Ерера Кордоба би можел да го добие својот прв репрезентативен повик за Македонија.

Ерера остана во Скопје како член на Работнички цели пет години со што се доби со право за македонско државјанство кое и го доби. Токму затоа левиот бек има можност да го носи дресот на репрезентацијата на Македонија, а како што изјави во неговото последно интервју за унгарските медиуми, тој очекува повик од Ангеловски.

– Не сакам да се наметнувам, но изгледа ќе бидам повикан за мартовските натпревари. Со нетрпение го очекувам тоа. Ако беше до мене пеш ќе заминев до Скопје за да го облечам дресот на Македонија, -изјави Ерера.

Ангеловски во досегашниот тек од репрезентативните натпревари на левата бековска позиција го имаше само Џани Алиоски, па Ерера сигурно би дошол како добро засилување за репрезентативниот табор.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни