Поврзете се со нас

Свет

Фудбалот е повеќе од игра: Ајакс водеше 9:0, но ја прекина играта за да приреди шпалир за противникот! (Видео)

Објавено

на

Фудбалот во повеќе наврати ни има покажано дека е многу повеќе од обична игра, а последниот таков доказ ни пристигна од Холандија, односно од Куп пресметката која се одигра вчера.

Ајакс има стекнато традиција на клуб со посебни вредности и неизмерна големина, во што можевме да се увериме и во ситуација кога фудбалскиот великан од Амстердам водеше со 9:0 на Куп настпреварот.

Избраниците на Тен Хаг го победија Екселсиор со огромна предност, но во 89-та минута покажаа класа кога еден гостински фудбалер влезе во игра.

Всушност, сите 22 играчи на теренот се погрижија за извонредна сцена која му дава дополнително значење на фудбалот, бидејќи приредија шпалир за фудбалерот на Екселсиор кој се бори со рак.

20-годишниот Давид Планк добива хемотерапија поради рак на фибулата и е на добар пат да ја победи болеста, а вчера пред да влезе во игра
во 89-та минута, доби огромна поддршка од соиграчите и играчите на Ајакс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни