Поврзете се со нас

Италија

Фудбалер на Јувентус разочаран од Манчини: Ќе докажам дека вредам

Објавено

на

Foto:twitter.com/Azzurri_En

Италијанскиот селектор Роберто Манчини го започнува новиот циклус квалификации под посебен притисок, бидејќи неговата репрезентација ги разочара фановите со пропуштањето на СП во Катар.

Манчини повика поголем број фудбалери за првите две средби во квалификациите за ЕП, но на списокот немаше место за Мануел Локатели.

Играчот за врска има повеќе од солидна сезона во дресот на Јувентус, но тоа не беше доволно за селекторот да смета на него на дуелите со Англија и Малта.

– Навистина сум тажен што не сум дел од националниот тим, но ќе докажам дека вредам и се надевам дека брзо ќе се вратам.

– Освојувањето на ЕП со репрезентацијата беше неверојатно чувство, засилено и поради целата ситуација со ковидот. Имав среќа што тоа првенство се играше година подоцна, бидејќи инаку немаше да бидам во составот. Тогаш навистина имав среќа, – изјавил Локатели.

Манчини во средниот ред ги повика Барела, Жоржињо, Тонали, Кристанте, Фратези, Пелегрини, Песина и Верати.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни