Поврзете се со нас

Формула 1

Френк Вилијамс е хоспитализиран, фамилијата со јасна порака за јавноста

Објавено

на

blank

Креаторот и поранешен сопственик на Формула 1 тимот Вилијамс, 78-годишниот Френк Вилијамс бил хоспитализиран, а неговите најблиски информираат дека се наоѓа во стабилна состојба.

Вилијамс е вистинска легенда во моторспортот, а по возачката кариера, успеа да го направи Вилијамс еден од најуспешните тимови во Формула 1 историјата.

Во текот на веќе завршената последна сезона, неговата ќерка Клер официјално се повлече од тимот, откако семејството реши да го продаде на американски инвеститори.

– Здравствената состојба на Френк е приватна работа и затоа фамилијата нема да објавува други информации, – е наведено во официјалното соопштение.

Вилијамс во 2016 година имаше сериозен проблем со пневмонија, а користи инвалидска количка од 1986 година, кога доживеа сообраќајна несреќа на пат меѓу патеката Пол Рикар и аеродромот во Ница.

Во децениите кога Френк Вилијамс и неговиот тим Вилијамс доминираа во Формула 1, освоија девет конструкторски и седум возачки титули.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни