Поврзете се со нас

Франција

Францускиот суд ја одби жалбата на Лион за порано завршената сезона

blank

Францускиот суд ги одбил жалбите на Лион, Амиен и Тулуз за прекинатото фудбалско првенство, потврдувајќи ја одлуката на федерацијата за предвремен финиш на шампионатот и определувањето на местата за пласман во европските купови, односно напуштање на лигата.

Лион протестираше поради одлуката да не се доигра сезоната, при што остана без излез во Европа, додека Амиен и Тулуз бараа да нема испаѓање и лигата да се прошири на 22 клубови.

Наместо тоа, одговорните во Француската федерација планираат втората лига во новата сезона да биде составена од 22 екипи, што веројатно значи дека Амиен и Тулуз дефинитивно ќе се преселат во понизок ранг.

Првата и втората лига беа прекинати откако француската влада забрани спортски натпревари до 1 септември, а до крајот требаше да се одиграат уште десет кола.

Лион не само што остана без место во европските купови, туку сега ќе мора без официјални натпревари да го дочека реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите против Јувентус.

Продолжи
Реклама
Реклама
Реклама

Facebook