Поврзете се со нас

Пливање

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Емотивниот дочек на светскиот вицешампион Стојаноски

Објавено

на

Македонскиот пливач Андреј Стојаноски вчера се врати од настапот во Тексас, каде што во Сан Антонио го освои сребрениот медал на трката во 1.500 метри слободно.

На светскиот собир на најдобрите пливачи со оштетен слух тој со резултат од 16 минути и 57.32 секунди беше второпласиран, а пливаше уште во три финални трки на 200 и 400 метри слободно (седмо и осмо место), како и на 400 метри делфин (петти). Дочекот во Скопје беше искрен и од срце, организиран од пливачкиот клуб „Бета“ и неговите клупски другари и нивните родители, поради што изобилуваше со многу изблици на емоции, кои ја засенија потребата од скапа сценографија. Стојаноски и неговиот тренер Мане Соколовски беа дочекани пред базенот „Борис Трајковски“ со овации и солзи од родителите и најблиските, кои можат да се гордеат на успехот. На собирот присуствуваше и директорот на агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, кој најави и официјален прием за „сребреното“ момче.

slika2

slika3

slika4

slika5

slika6

slika7

slika8

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни