Поврзете се со нас

Италија

Финансиската полиција ја „чешла“ последната продажба на Милан

Објавено

на

Foto:twitter.com/acmilan

Италијанската финансиска полиција запленила документи како дел од истрагата за последната продажба на Милан.

Фондот „Елиот“ го продаде клубот за 1,2 милијарди евра на „Ред Бирд“, но постојат обвинувања дека процесот имал недостатоци.

Документите биле запленете на повеќе локации, но не и од централа на Милан, а засега нема конкретна информација што точно се истражува.

Најавите се дека финансиската полиција реагирала на обвинувањата „Блу Скај“ која беше малцински акционер пред продажбата, а и покрај првично поднесе жалба до судот, подоцна се откажа од спречување на продажбата.

Засега нема одредени личности под истрага, а таа допрва ќе разјасни дали при продажбата биле прекршени одредени закони.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни