Поврзете се со нас

Светски првенства

Фифпро: ФИФА не смее да помисли на уште еден зимски мундијал

Објавено

на

foto: https://twitter.com/FIFAWorldCup

Светската фудбалска федерација во Катар го организираше првиот зимски мундијал, а од асоцијацијата на професионални играчи (Фифпро) апелираат тоа да биде прв и последен ваков турнир.

ФИФА беше задоволна од квалитетот на натпреварите, но ФИФПро вели дека времето за подготовки и одмор на фудбалерите пред и по првенството биле недозволиво кратки.

Фудбалерите се загрижени бидејќи Саудиска Арабија е кандидат за СП 2030 и сака да биде организатор по ист терк, па дури и противкандидатие Шпанија и Португалија можат да се вклопат во системот.

– Повторувањето на ваков турнир е неприфатливо.

– Ако сакате зимски мундијал, мора да се разговара со националните првенства да го променат распоредот, за да добие време за подготовки и рекуперација. Тоа би значело пауза од два и пол месеци и не гледам како тие би прифатиле такво нешто, – вели Јонас Баер-Хофман, генерален секретар на Фифпро.

Од асоцијацијата го истакнуваат фактот дека Камил Глик играл за Беневенто четири дена по елиминацијата на Полска, а Рафаел Варан за Манчестер Јунајтед само осум дена по поразот на Франција во финалето.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни