Поврзете се со нас

Свет

ФИФА ги казни Србија и Хрватска за испадите во групната фаза на мундијалот

Објавено

на

Foto:twitter.com/FIFAWorldCup

Светската фудбалска Федерација отвори истраги против Србија и Хрватска уште по крајот на групната фаза на мундијалот, а по комплетирањето на осминафиналната рунда, дојде до изрекување на казните.

Српскиот фудалски сојуз заработи парична казна од 20 илјади швајцарски франци поради знамето во соблекувалната пред премиерниот меч со Бразил, на кое беше поставено знаме со територијата на Косово и со порака „Не се предаваме“.

Политичките пропаганди наидуваат на огромен револт кај водечките луѓе на ФИФА и очекувана беше ваква казна, но сепак поголема е казната која ја добиваат Хрватите.

Фудбалскиот сојуз на Хрватска ќе мора да плати 50 илјади швајцарски франци поради однесувањето на своите навивачи на натпреварот против Канада, каде жртва на националистички и срамни пораки беше Милан Борјан.

Голманот на Канада потекнува од дел на Хрватска кој претходно бил населен со српско население, па поради тоа беше жртва на навистина жестоки провокации и самиот откри дека добил повеќе од 2 илјади приватни пораки од хрватски фанови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни