Поврзете се со нас

Европски првенства

ФИБА потсетува: Најголемата победа во историјата на македонската кошарка (Видео)

Објавено

на

blank

Светската кошаркарска Федерација за денеска во 17:00 часот најави репризно емитување на историската победа на кошаркарската селекција на Македонија, која во 2011-та година направи неверојатен подвиг со освоеното четврто место.

Моментот за историја се случи во четвтфиналето кога го победивме домаќинот Литванија со 67:65, триумф кој и ден денеска одекнува во главите на сите искрени љубители на кошарката во нашата земја.

ФИБА денеска ќе го репризира овој меч кој имаше трилер завршница, а кој заврши со неверојатната тројка на Владо Илиевски кој подоцна стана и вирален хит со изреката „Леле луѓе што направивме“.

Светската Федерација ги издвои инсертите од овој натпревар како најава за она што ќе следи ова попладне, потенцирајќи ја фантастичната партија на Лестер Бо Мекејлеб и најголемата победа во историјата на македонската кошарка.

Репризата од овој историски меч ќе се емитува на Фејсбук и јутјуб каналот на ФИБА.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни