Поврзете се со нас

Европски првенства

ФИБА Европа донесе одлука: Македонија ја очекуваат две тешки гостувања во ноември

Објавено

на

blank

Бордот на ФИБА Европа донесе одлука да нема промена на ноемврискиот „прозорец“ од квалификациите за пласман на Европското првенство што значи Македонија во 11 месец од оваа календарска година ќе мора да ги одработи двете незгодни гостувања против Италија и Естонија.

ФИБА реши да се игра според претходно утврдениот календар за натпреварување, без или со лимитиран број на гледачи во зависност од локалните законски регулативи. Ова точно значи дека македонската сениорска репрезентација на 27 ноември ќе игра со Италија, додека на 30 во Талин ќе се соочи со Естонија, селекција која да потсетиме не совлада со 91-72 во Скопје.

Во случај да пандемијата со КОВИД-19 одново земе залет и нема услови да се игра во текот на ноември, тогаш дуелите од споменатиот „прозорец“ ќе бидат преместени за февруари, а пак оние кои беа закажани за февруари ќе бида одложени за јуни.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни