Поврзете се со нас

Формула 1

ФИА му додели втора казна на Алонсо, Шпанецот остана без третото место (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/AstonMartinF1

Ред Бул на трката за Големата награда на Саудиска Арабија само ја потврди доминацијата која ја има во однос на конкуренцијата, па еден-два триумфот на Перез и Ферстапен беше лесно остварлив дури и во ситуација кога Макс стартуваше 15-ти.

Двајцата возачи на Ред Бул ја завршија трката со огромна предност пред Фернандо Алонсо, кој по крајот на трката за жал остана без својот 100-ти подиум во кариерата.

Поради лошо позиционирање на стартот, Алонсо беше казнет со пет секунди и мораше да ја отслужи казната во боксот, но додека го правел тоа, еден од механичарите направил голема грешка.

Правилата велат дека механичарите не смеат да го допрат болидот додека се отслужува казна, а еден од нив имал мал контакт со задниот дел од болидот на Алонсо.

По пријава на Мерцедес, Алонсо доби казна од 10 секунди по крајот на церемонијата во Џеда, што значеше дека Фернандо го губи третото место и на крајот е четврти. Алонсо имаше пет секунди предност пред Расел, па третото место на крајот му припадна на Британецот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни