Поврзете се со нас

Формула 1

ФИА: Формула 1 може да се одржува и со позитивни тестови

Објавено

на

Формула 1 сезоната требаше да започне во Австралија, но откако првата трка беше одложена по позитивен тест за коронавирус во таборот на Мекларен, следуваше серија поместувања и откажувања.

Сега, најоптимистичкото сценарио е сезоната да започне со две трки во Австрија на стартот на јули, а одговорните во ФИА велат дека Ф1 шампионатот може да се носи и со позитивни тестови на вирусот.

– Мислам дека ситуацијата меѓу Австралија и најавената трка во Австрија, информациите за вирусот се поинакви, можеме да предвидиме и превенираме различни ситуации.

– Ако имаме еден позитивен тест, па дури и десет позитивни тестови, можеме да го менаџираме проблемот перфектно со специјален протокол за таква ситуација. Сепак, мислам дека мора да има и црвена линија за да знаеме до каде може да се оди, – изјавил Џерард Саилант, претседател на медицинската комисија на ФИА.

Во ФИА се свесни и на реакциите кои ќе се појават во јавноста доколку првенството се одржува со актуелни позитивни тестови на коронавирусот, но сметаат дека ризикот сериозно ќе се намали со изолација на клубовите.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни