Поврзете се со нас

Македонија

ФФМ и Општина Аеродром најавија изградба на нов стадион

Објавено

на

Првите луѓе на Фудбалската федерација на Македонија и Општина Аеродром денеска остварила работна средба на која е истакната двостраната желба за изградба на капитален проект, во вид на нов фудбалски стадион во рамките на „Куќата на фудбалот“ на ФФМ.

На средбата ФФМ бил претставуван од претседателот Муамед Сејдини, генералниот секретар Филип Поповски и неговиот заменик Дрилон Ганиу, односно градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски и шефот на кабинетот Марјан Христов.

– Би сакал да упатам благодарнот до градоначалникот Муцунски за конструктивниот разговор. Инфраструктурата е секогаш важна. Секогаш велам дека нас, како Фудбалска федерација на Македонија, ни треба стадион. Ние ќе бидеме носители на проектот, но добредојдени се локалната самоуправа, државата и сите останати кои можат да помогнат.

– Нѐ радува искрената желба и отвореноста за помош и поддршка од општина Аеродром и градоначалникот Муцунски за започнување на еден ваков голем проект. Ова беше првичен состанок, но сигурен сум дека соработката со општината ќе биде одлична. Верувам дека заеднички ќе создадеме услови да започнеме со проект кој ќе биде обележје на едно време. Ние како Фудбалска федерација сме исклучително активни кога е во прашање подобрувањето на фудбалските услови и на тој начин ќе продолжиме и во иднина, – истакнал претседателот на ФФМ.

– Фудбалската федерација на Македонија го продолжува континуитетот на квалитетна работа и заедништво, вие сте пример за другите како една успешна федерација може да функционира. Не само заради резултатите на репрезентацијата која ја обедини цела Македонија, туку и за силните напори да го развивате фудбалот на сите нивоа.

– Наша обврска како општина е да се обидеме да придонесеме за напредок на спортот и фудбалот во општината и токму тоа е целта и на нашата денешна посета на „Куќа на фудбалот“.

-Инфраструктурата останува засекогаш. Верувам дека таквата политика на Федерацијата ќе трае. Со претседателот на ФФМ, Сејдини разговаравме за изградба на репрезентативен стадион во општина Аеродром и во блиска иднина верувам дека ќе започнеме со активности. Нашата општина ќе помогне во рамки на своите можности да биде вистински партнер во изградба на репрезентативен стадион кој ќе биде гордост на Аеродром и целата држава, – изјавил Муцунски.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни