Поврзете се со нас

Англија

Фернандеш знае зошто го критикуваат: Секогаш ќе има нешто…

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManUtd

Бруно Фернандеш веќе неколку години е дел од премиерлигашот Манчестер Јунајтед каде со своите изданија на теренот се наметна како еден од лидерите, играчите од кои многу се очекува.

Меѓутоа Јунајтед и понатаму има проблем да биде конзистентен, да има резултати на нивото на кое се очекува и поради ова има критики за сите и од сите страни. Секако посебно актуелни се легендите, поранешните членови на клубот кои сега работат како аналитичари, коментатори, па Бруно е еден од фудбалерите кој дефинитивно е нивна мета, особено откако ја презема капитенската лента.

Имиња како Рој Кин, Пол Инс очекуваат повеќе од Португалецот кој се реши да им одговори на нив, ама и на сите останати кои го споменуваат, имаат забелешки.

-Секако дека не сакате да ве критикуваат, сите се исти, но во исто време морам да го направам она што мислам дека е најдобро за мојот тим. Сосема е нормално кога играте за Манчестер Јунајтед да бидете критикуван, дури и ако правиш добро или лошо, ако правиш погрешна или вистинска работа. Само треба да се справам со тоа, нормално е откако пристигнав во клубот. На почетокот беше сè совршено, бидејќи кога ќе дојдете на првиот натпревар, ако направите нешто поразлично од тоа што прави некој друг, ќе има цвеќиња. бидејќи очекувањата се секогаш се поголеми и повисоки. Ама после тоа разбирам дека секогаш доаѓа тешкиот дел, бидејќи кога резултатот го нема, кога перформансите не се онакви какви што сите очекуваат да бидат, бидејќи очекувањата се секогаш се поголеми и повисоки.

-Знам дека откако пристигнав во клубот, моите бројки ме претворија во цел, така што ако ги нема истите бројки на головите и асистенциите понекогаш тоа ми е проблем во критиките, бидејќи тие ќе ги преземат од таму. Сега е улогата на капитен, секогаш ќе има нешто. Сега мојот фокус е на тимот, на персоналот, на сите што работат со мене од ден на ден, мислам дека се прилично задоволни со мене, јас сум истиот откако дојдов во клубот, не се смени ништо откако сум капитен. . Мислам дека не мора да се менува. Навистина сум отворен со сите, така што никој до сега немал проблем со мене, па мислам дека треба да останам така, сите се прилично задоволни од моето водство, -порача Бруно пред пресметката со Галтасарај во ЛШ.

Инс не гледа лидер во Фернандеш: Се се врти околу него…

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни