Поврзете се со нас

АТП

Ферер не е загрижен за Алкарас: Не се сеќавам дека Надал, Ѓоковиќ и Федерер…

Објавено

на

foto:twitter.com/carlosalcaraz

Карлос Алкарас дефинитивно е во одредена криза по славјето на Вимблдон, односно по таа освоена титула никако не успева да влезе во посакувана форма, да дојде до нивото до кое едноставно беше тешко да го победиш.

Младиот Шпанец сега се соочува со нови предизвици, тестови, губи и од играчи кои се под неговото ниво, но ова за легендарниот Давид Ферер не е проблем, поточно гледа на истото како школа за рекетот кој има само 20 години.

-Карлос е светск рекет број два, но од 20-годишник не може да се очекува секогаш да победува. Не се сеќавам дека Рафа, Новак и Рожер се победувале на таа возраст, -вели Ферер кој низ кариерата освои 27 АТП титули, но ниту еден грен слем.

-Сега е во година на транзиција, година кога е логично дека ќе има поголем притисок, бидејќи мора да одржува високо ниво, а неговите ривали подобро го знаат. Тој е интелигентен, свесен за се, напредува, затоа е посебен играч, на исто ниво како Рафа, Рожер или Новак. Има уште многу време и не можеме да бараме од него да освои се. Тој е светски рекет број два, -додаде Ферер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни