Поврзете се со нас

Англија

Фердинанд за партнерството со Видиќ: Напаѓачите играа крила зошто ни се плашеа, само Торес му правеше проблем

Објавено

на

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд, во интервју за англиските медиуми го коментираше партнерството со српскиот стопер, Немања Видиќ.

И двајцата беа миленици на публиката на „Олд Трафорд“, а статусот легенди го стекнаа со феноменалните игри во последниот бедем пред голманот.

Фердинанд истакна дека голем дел од противничките напаѓачи им се плашеле и дека често играле крила за да не дојдат во контакт со нив, а единствен Фернандо Торес бил тој кој му правел проблеми на српскиот стопер.

– Верувајте ми, напаѓачите некогаш играа по крилата затоа што не сакаа да дојдат во контакт со нас. Но, секогаш ќе има играч против кој ти е тешко да играш. Можеби нема да е најдобриот на планетата, но е создаден за да го нападне твојот сти. Торес беше таков проблем за Немања.

– Против него му беше тешко да игра, а тој веројатно е единствениот проблем кој можеше да му даде тешки моменти на Вида, па тој неколкупати беше исклучуван кога играше против него, -изјави Фердинанд.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни