Поврзете се со нас

Европски првенства

Фердинанд: Она што го прави Jамал ​​е нелегално

Објавено

на

Ламин Jамал ​​е една од главните теми уште од првиот ден на Европското првенство. Веќе на првиот меч испиша историја, а тоа продолжува од меч во меч.

Jамал ​​со 16 години и 338 дена стана најмладиот играч во историјата на ЕП на натпреварот меѓу Шпанија и Хрватска (3:0).Истиот ден, тој стана и најмладиот играч кој забележал асистенција на ЕП.

Оттогаш до полуфиналето против Франција, Шпанецот ​​забележа уште две асистенции и создаде 14 шанси.

А потоа дојде полуфиналето со Франција на Алијанц Арена и Јамал ​​уште еднаш испиша историја како најмлад играч во полуфинале на ЕП со 16 години и 362 дена. И не само тоа – тој е најмладиот играч во полуфиналето на кое било големо меѓународно натпреварување. Тој го престигна Пеле, кој имаше 17 години и 244 дена во полуфиналето на Светското првенство во 1958 година.

Тој е и најмладиот стрелец на ЕП. Леснотијата и прецизноста со која игра Јамал ​​предизвикува комплименти од сите страни. Па така доаѓаат пофалби од Рио Фердинанд.

Прво во форма на две објави на мрежата X: „Стоп Ламине… Леле“ и „Она што го прави Ламин е незаконско. Само 16 години!“

А потоа додаде уште пофалби за анализата на телевизија:

„Импресиониран сум од брзината со која тој ги носи правилните одлуки во вистинско време. Изненаден сум од смиреноста со која игра и со која зрачи. Како да игра фудбал на највисоко ниво со години. Едноставноста со која игра Ламин е многу тешко да се постигне. Кога како млад играч ќе се приклучите на сениорскиот тим во некој клуб или во репрезентација, размислувате како да се докажете и како да им покажете на луѓето зошто сте таму. И тогаш претерате. Во девет од десет случаи гледаме млади играчи кои се трудат премногу. Но, со ова дете, ние тоа не го гледаме и не зборуваме за тоа. Девет од десет пати ја носи вистинската одлука. И сето тоа на само 16 години“, изјави Фердинанд.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни