Поврзете се со нас

Формула 1

Ферари издоминира во квалификациите за првата Ф1 трка во Мајами

Објавено

на

Ферари си го резервираше првиот ред за стартот на утрешната Формула 1 трка во Мајами, додека нивните ривали од Ред Бул ќе чекаат шанса од вториот ред бидејќи имаа трето и четврто најдобро време во денешните квалификации на новата патека во шампионатот.

Шарл Леклер стигна до нова пол-позиција во својата кариера, додека Карлос Саинц го комплетираше еден-два триумфот во квалификациите, зад нив се Макс Ферстапен и Серхио Перез, а првата петорка ја заокружи Валтери Ботас, кој имаше уште едно одлично издание во болидот на Алфа Ромео.

Луис Хамилтон може да биде задоволен со шестата позиција и ќе се обиде да им ги расипе сметките на ривалите со побрзи болиди, додека неговиот клупски колега Џорџ Расел е најголемо разочарување во квалификациите бидејќи ќе стартува од дванаесеттата позиција.

Од седмото до десеттото место во квалификациите се пласираа Гасли, Норис, Цунода и Строл.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни