Поврзете се со нас

Формула 1

Ферари го назначи наследникот на Биното, промени и во Алфа Ромео и Мекларен

Објавено

на

Скудерија Ферари ќе има нов тимски шеф од претстојната сезона, а денеска италијанскиот тим го потврди наследникот на Матија Биното.

Се работи за Франк Васер, кој досега беше тимски шеф на Алфа Ромео, а таа функција ја извршуваше од 2017 година.

Французинот треба да ја продолжи досегашната прогресија на резултатите на Ферари, притоа и да биде решение за честите погрешни стратегии и грешки, кои предизвикуваа револт и кај возачите. Позитивно за Васер е и одличната соработка со Шарл Леклер, со кој има постигнато големи успеси во помладите категории.

Алфа Ромео експресно промовираше замена за Васер, а нов тимски шеф ќе биде Андреас Зајдл. Германецот го напушта Мекларен за да го предводи влегувањето на Ауди во Формула 1, откако германскиот производител веќе се договори да го преземе тимот на Заубер.

Мекларен ќе го замени Зајдл со Италијанецот Андреа Стела.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни