Поврзете се со нас

Формула 1

Ферари донел одлука за иднината на Биното, наскоро ќе пристигне и потврда

Објавено

на

Ферари ги подобри резултатите во однос на претходните сезони, но се чини дека тимот направи премногу стратешки грешки за време на трките и поради тоа е неминовно да има промени во раководството.

Италијанските медиуми тврдат дека Џон Елкан и неговите соработници веќе донеле одлука за крај на соработката со досегашниот тимски шеф Матија Биното и само недостасува официјална потврда од клубот.

Во Ферари не се задоволни од одлуките носени од тимот предводен од Биното, одлуки кои се претвораа во лоши проценки и грешки и носеа и потсмев за легендарниот тим.

Шпекулациите за отказ на Биното се појавија уште пред две недели, но тогаш беа демантирани, пред се поради трката во Абу Даби каде Ферари и Шарл Леклер имаа важни амбиции.

Најсериозен кандидат за наследник на Биното е Фредерик Васер, актуелниот тимски шеф на Алфа Ромео.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни