Поврзете се со нас

Македонија

Федерацијата го кажа своето, клубовите ќе гласаат дали Македонија ќе добие кошаркарски шампион

Објавено

на

Поради пандемијата со коронавирусот нема услови да се заокружи оваа сезона во првата македонска кошаркарска лига, па нашата федерација одлучи да го затвори ова прашања со два предлога за начинот на завршување на натпреварувањето.

Федерацијата ја префрла топката кај клубовите кои до утре ќе имаат можност да ги разгледаат предлозите и да го дадат својот глас на видео конференцијата која ќе започне во 11:30 часот. Првата опција е МЗТ Скопје да се прогласи за шампион согласно моменталната табела со тоа што последните два клуба би го напуштиле елитното друштво, додека втората опција е да нема шампион и со тоа да нема испаѓање од Прва лига-мажи.

Во случај да при гласањето има изедначен број на гласови последниот збор ќе го има КФСМ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни