Поврзете се со нас

АТП

Фаворитот од втор ред за триумф на Вимблдон се повлече пред да излезе на терен: Многу сум разочаран

Објавено

на

Foto:instagram.com/matberrettini

Матео Беретини требаше да излезе на терен во првото коло од Вимблдон ова попладне, но фаворитот од втор ред за успех на најпрестижниот тениски турнир е приморан да се повлече уште пред самиот старт.

Италијанскиот тенисер имаше импресивно враќање на терените и ги освои турнирите во Штутгарт и Квинс, па со огромна доза на самодоверба пристигна во Лондон.

За жал, Беретини нема да може да се борит за трофејот оваа сезона, а причина за тоа е позитивниот тест на Ковид 19 кој го добил пред настапот.

Матео лани играше во големото финале и сега претставуваше најголема закана на Надал на патот до финалето, но сега неговото место во ждребот ќе го пополни Елијас Имер.

– Со скршено срце објавувам дека сеп овлекувам од Вимблдон. Имав симптоми на грип изминатите неколку дена и бев во изолација. Можев да играм, но пред мечот решив да направам тест за да не ги загрорзам останатите учесници. Не можам да опишам колку сум разочаран. Сонот заврши за оваа година, но ќе се вратам посилен. Ви благодарам за поддршката, – порача Беретини.

Претходно поради позитивен Ковид тест, од турнирот се повлече и Марин Чилиќ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни