Поврзете се со нас

Лига на нации

Фантастична одбрана: Шмајхел покажа неверојатен рефлекс, Саутгејт се фати за глава (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Селекцијата на Данска направи изненадување и славеше над Англија со 1-0 во дуелот од 4. коло во Лигата на нации.

Скандинавците го искористија тоа што 60 минути имаа играч повеќе на дуелот на „Вембли“ по исклучувањето на Хари Мегваер и со голот на Кристијан Ериксен го добија овој натпревар. Сепак тоа немаше да се случи без голманот Каспер Шмахјел кој во второто полувреме (65 минута) одбрани зуцер на Мејсон Маунт, поточно покажа неверојатен рефлекс по ударот со глава на офанзивецот на Челси.

Многумина веќе ја видоа топката во голот, па дури и селекторот на Англичаните Герет Саутгејт кој едноставно не можеше да поверува како мрежата во таа ситуација остана недопрена, односно се фати за глава по интервенцијата на Шмајхел.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни