Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Европа има нови кралици: Лион ја „кутна“ Барселона и го освои пехарот во ЛШ

Објавено

на

Екипата на Лион е нов европски шампион во фудбал во женска конкуренција, тутула до кое дојде со триумф над составот на Барселона од 3-1.

Шпанскиот претставник како актуелен првак важеше за фаворит на средбата во Торино, но уште еднаш по кој знае кој пат се покажа дека во битките нема фаворити, односно се мора да се покаже, потврдина теренот.

Таму Французинките беа подобри, поквалитетни и по 33 минути игра веќе водеа со 3-0 со погодоците на Анри, Хегерберг и Макарио. Барса преку својот капитен Путелас намали на 3-1 во финишот на првиот дел, резултат кој воедно се покажа како конечен.

Ова за Лион е осма европска титула, Барселона останува на една во 2021 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни