Поврзете се со нас

СЕХА лига

Еурофарм Пелистер го надигра Нексе во „Боро Чурлевски“

Објавено

на

Ракометарите на Еурофарм Пелистер издвојуваа победа над Нексе од 27-23 во вечерашната средба од групата А во СЕХА лигата.

„Новиот“ Пелистер предводен од Александар Јовиќ и Звонко Шундовски се избори за триумф со кој го освои второто место во оваа конкуренција во која и е Војводина од Србија. Ова беше средба во која домаќините беа подобри, поквалитетни, водеа со седум и осум разлика во второто полувреме, на на крајот Кизиќ мораше да одбрани пенал за да „фармацевтите“ го избегнат Загреб во наредната фаза.

Лесјак и Кизиќ искомбинираа 18 одбрани, Василев со 6 гола беше лидер кога се во прашање стрелците. Северец и Мославец со по 4 гола беа најефикасни кај хрватскиот претставник.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни