Поврзете се со нас

Македонија

Еуро Никел го надигра Пелистер во Кавадарци

Објавено

на

Составот на Еуро Никел славеше убедлива победа над Пелистер од 94-70 во последниот меч од 9. коло во Суперлигата.

Со овој триумф составот од Кавадарци дојдоа до учинок 18-13 и третото место на табелата, а воедно му направија услуга на МЗТ Скопје кој дефинитивно ќе остане на првата позиција без разлика што и да се случи во последната рунда на дербито во Битола.

Избраниците на Самарџиев водеа со 50-45 на полувреме за да во третиот период со фантастична игра на дете страни на теренот ја зголемат таа предност на 24 разлика (81-57). Тука стана јасно кој ќе го однесе триумфот, па завршните десет минути беа само рутина, потврда на триумфот на домаќините.

Бранислав Џекиќ со 16 поени и шест скока и Џексон Дубински со 15 поени и шест асистенции беа најефикасни кај Еуро Никел, Игор Кесар со 20 поени, седум скока и пет асистенции беше најдобар кај Пелистер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни