Поврзете се со нас

Лига на нации

Етеми по дебито за Македонија: Многу сум задоволен, ова е круна на сезоната

Објавено

на

Македонската сениорска репрезентација го потврди статусот на фаворит и издвојува сигурна победа над Гибралтар од 4-0 во рамките на четвртото коло во Лигата на нации.

Момците на Благоја Милевски имаа фуриозни 30 минути во кои дури четири пати ја начнаа мрежата на гостите што на крајот се покажа како конечен резултат. Убедливото водство овозможи неколку играчи да дебитираа во националниот тим, а еден од нив беше Валон Етеми.

Етеми имаше одлична сезона со Истанбулспор каде беше меѓу најзаслужните што оваа екипа обезбеди место во првата лига, па воден од таа енергија имаше забележителни минути за Македонија или поточно покажа дека може да биде сериозна опција во иднина.

-Забележивме убедлива победа, тоа е најважно. Можам да кажам дека сум задоволен од своето деби за националниот тим, ова е како круна за одличната сезона за мене во која со Истанбулспор изборивме пласман во првата лига на Турција.

-Ќе направиме се да ја радуваме публиката и во иднина. Секако ќе беше убаво на крајот и со гол да се радувам, но триумфот е најважен за враќање на самодовербата, -порача Етеми кој ја затресе рамката од голот на Гибралтар.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни